Wpływ zacienienia na wydajność paneli fotowoltaicznych

Podczas inwestycji w instalację fotowoltaiczną trzeba pamiętać o tym, że zacienienie paneli PV ma istotny wpływ na negatywną pracę całej instalacji. Cień na panelach będzie zawsze skutkował mniejszym lub większym spadkiem uzysku energii elektrycznej. Poniżej więc dowiecie się, jak zacienienie wpływa na pracę paneli oraz jak poradzić sobie z tym problemem.

Jak niwelować negatywne efekty zacienienia paneli?

Panele fotowoltaiczna są stale udoskonalane. Wykorzystywane coraz częściej są innowacyjne technologie, które znacząco zmniejszają ilość problemów związanych z częściowym zacienieniem modułów. Chcąc ograniczyć negatywne skutki zacienienia, do łańcucha ogniw fotowoltaicznych dodaje się specjalną diodę bypass. Umożliwia ona przepływ prądu omijając zacienione ogniwa słoneczne. Obecnie diody te są podstawowym komponentem modułu fotowoltaicznego, ponieważ bez nich zacienienie bardzo negatywnie wpływałoby na pracę całej instalacji. Diody bypass instalowane są w puszce przyłączeniowej, która znajduje się na tylnej stronie modułu fotowoltaicznego.

Zacienienie oczywiście ma to do siebie, że cechuje się różnym natężeniem. Dlatego będzie ze sobą nieść różne skutki. Mając do czynienia z niewielkim zacienieniem możemy spodziewać się spadkiem natężenia prądu w punkcie mocy maksymalnej. Obniżać będzie to przepływający prąd proporcjonalnie do poziomu zacienienia ogniw.

Silne zacienienie następuje na przykład w przypadku ptasich odchodów. W takiej sytuacji dochodzi do znacznego obniżenia napięcia na module. Spadek mocy jest tutaj bardzo znaczny, dlatego regularne mycie paneli fotowoltaiczne jest konieczne dla utrzymania odpowiedniej ich wydajności.

Jak radzić sobie z zacienieniem paneli fotowoltaicznych?

Chcąc ominąć wszystkie problemy związane z zacienieniem powinniśmy odpowiednio zaprojektować instalację. Oczywiście warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przygotują optymalny projekt całej instalacji. Ważny jest także sam montaż paneli. Wpływ zacienienia na wydajność pracy zależy od takich czynników, jak ustawienie modułów czy połączenie łańcuchów modułów fotowoltaicznych.

Możemy także uniknąć zacienienia przewidując pewne sytuacje. Mowa tutaj między innymi o rosnących drzewach czy przyszłych, powstających budynkach. Problem ten bardzo często występuje w miesiącach zimowych, kiedy to słońce nie wschodzi zbyt wysoko. Jeśli nie możemy uniknąć tego problemu, warto zdecydować się na zamontowanie modułów w poziomie.

Elementy konstrukcyjne dachu również mają istotny wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Kominy, szyby wentylacyjne, czy jaskółki mogą rzucać cień na powierzchnię dachu. Tutaj, jeśli nie możemy ominąć tego problemu, warto zdecydować się na moduły w pionie.

Podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej warto także wziąć pod uwagę ewentualne opady śniegu. Moduły z krzemu krystalicznego ustawione pionowo nie będą produkować prądu do momentu całkowitego roztopienia się śniegu. W przypadku modułów zamontowanych poziomo, instalacja będzie stopniowo zwiększać swoją wydajność. Więcej na temat fotowoltaika na terenie Szczecina znajdziesz na https://solowoltaika.pl/

Podsumowując

Instalacja fotowoltaiczna potrafi bez problemu zaspokoić potrzeby energetycznego całego domostwa, jednak warto pamiętać o tym, że istnieje wiele czynników, które mają istotny wpływ na wydajność całej instalacji. Dlatego warto wziąć je pod uwagę już podczas samego projektowania inwestycji. W ten sposób unikniemy większości problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *