Ubezpieczenie majątkowe

Od polisy na życie, ubezpieczenie majątkowe różni się tym, że obejmować nas będą zupełnie inne zasady dotyczące sposoby naliczania świadczenia. Tak więc jeśli chcemy się zdecydować na takie ubezpieczenie powinniśmy mieć to na uwadze. Kluczowe jest prawidłowe ustalenie sumy ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczasz dom na kwotę 500 000 złotych w przypadku całkowitego spłonięcia otrzymasz takie świadczenie. Co w przypadku gdy dojdzie do uszkodzenia mienia w innych okolicznościach?

Ustalenie sumy ubezpieczenia

Charakterystyczne dla tego ubezpieczenia jest sposób obliczania kwoty, którą możemy dostać w zamian za szkodę. W przypadku pożaru lub zalania (szkody całkowitej) i nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania otrzymujemy tyle pieniędzy ile było zawarte w umowie. Jeśli nieruchomość jest warta 400 000 złotych a my podaliśmy sumę większą od tej to i tak otrzymamy odszkodowanie w wysokości mienia. Wtedy po wypadku okaże się, że płaciliśmy wyższą składkę ubezpieczenia zupełnie bez powodu. Odwrotnie patrząc, gdy ubezpieczyliśmy nasz dom na 300 000 złotych za szkodę całkowitą otrzymamy właśnie tyle, więc mniej niż jest warta nasza nieruchomość. Warto więc jest dobrze przemyśleć na jaką kwotę chcemy ubezpieczyć naszą posiadłość. Pamiętaj również, że nie warto jest mieć dwóch polis na ten sam dom. Ubezpieczyciel może łatwo zorientować się, że zaistniała taka sytuacja w momencie wypłaty świadczenia. (W przypadku ubezpieczenia niemajątkowego możemy mieć kilka polis na życie i za ten sam wypadek możemy otrzymać świadczenie z kilku źródeł).

Co warto sprawdzić w umowie?

Większość osób nie widzi różnicy w ubezpieczeniach majątkowych i wybiera opcję tą najtańszą. Jest to błąd bo nawet po małej dopłacie możemy otrzymać o wiele szerszy zakres ochrony i lepsze warunki umowy. Aby wybrać dobrze i mądrze powinieneś zwracać uwagę na te elementy polisy:

Przedmiot ubezpieczenia

Ubezpieczenie majątkowe nie ogranicza się tylko do domu czy mieszkania. Obejmuje ona również wszystkie inne nieruchomości jakie są na terenie działki. W przypadku mieszkań obejmuje również piwnicę. Ubezpieczalnie chronią także samych lokatorów, chroniąc ich finansowo w razie potrzeby wezwania specjalisty podczas zdarzeń gdzie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku.

Zakres ochrony

Im większy zakres ochrony tym większa szansa, że otrzymamy odszkodowanie. Ryzyka dzielą się na podstawowe, których jest w pakiecie około 20 i dodatkowe, które jeśli będziemy chcieli wykupić będzie wiązało się to z nieco większą składką. Nie wszystkie ryzyka, które będziemy chcieli wykupić okażą się potrzebne, więc warto się nad tym dobrze zastanowić.

Limity odpowiedzialności

Jest to podstawowy element polisy majątkowej. Jest to takie domowe assistance. Więc gdy będziemy chcieli wezwać ślusarza bądź hydraulika możemy go bezpłatnie wezwać do np. 5 razy i na określoną sumę w ciągu trwania umowy. Limity również występują pod postanią procentową, odległościową, ciężarową, objętościową.

Wymogi

Zanim otrzymamy świadczenie od ubezpieczyciela będzie on od nas wymagał spełnienia kilku wymogów. Najczęściej taka sytuacja objawia się po kradzieży z włamaniem. Naszym zadaniem będzie udowodnić, że do takiego włamania doszło z użyciem siły (czyli widoczne ślady włamania). Wymogiem jest również posiadanie drzwi czy okien o odpowiednich parametrach bezpieczeństwa.

Zniżki oraz zwyżki

Dom o takim samym metrażu może być droższy bądź tańszy zależnie od ubezpieczalni. Dzieje się tak, ponieważ określają oni składkę na podstawie wielu wytycznych. Zniżki możemy otrzymać gdy posiadamy zabezpieczenie własne (czyli monitoring, odpowiednie drzwi i okna, alarm). Kwota może wynieść nawet 15% mniej niż u mniej zabezpieczonych sąsiadów! Mniejszą cenę zapłacimy również gdy polisę kontynuować będziemy w tej samej ubezpieczalni. Również wykupując pakiet na 3 lata możemy spotkać się z pewnym rabatem. Zwyżka może wystąpić gdy nasza nieruchomość znajduje się na terenie np. Zalewowym a my chcemy ubezpieczyć dom od powodzi. Wtedy składka roczna znacznie się podnosi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *