Partie Polityczne w Polsce

Żyjąc w naszym państwie dobrze byłoby wiedzieć jakie mamy partie polityczne oraz jaka jest ich historia. Są jednak ludzie, którzy nie wiedzą nawet jakie partie obecnie zasiadają w Sejmie. Poniżej znajdziecie listę oraz krótką historię tych partii.

Prawo i Sprawiedliwość

Jest to prawicowa partia polityczna, która obecnie sprawuje główne rządy w naszym kraju. Została założona na kongresie 29 maja 2001 roku przez braci Jarosława i Lecha Kaczyńskiego. Przez co raz większą popularność Lecha Kaczyńskiego podczas sprawowania funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie Akcji Wyborczej Solidarność. Ideologia tej partii stanowi połączenie konserwatyzmu społecznego oraz narodowego, interwencjonizmu, chrześcijańskiej demokracji i solidaryzmu.

Bardzo często partia ta jest określana jako ugrupowanie populistyczne oraz eurosceptyczne. Pomimo tego, od początku opowiada się ona za członkostwem w Unii Europejskiej jednak uważa, że powinna ona zostać zreformowana. Można powiedzieć, że Prawo i Sprawiedliwość popiera Europę narodów. W latach 2005-2007 PiS po raz pierwszy uczestniczyło w sprawowaniu władzy w Polsce tworząc rząd Jarosława Kaczyńskiego oraz Kazimierza Marcinkiewicza. W następnych latach stanowiła ona opozycję aż do roku 2015 (od 2007 do 2015 roku partia ta była największą partią opozycyjną w parlamencie). W 2015 roku PiS odniósł zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i do dziś posiada największy klub parlamentarny w historii III RP. Od 2015 do 2017 roku rządy prowadziła Beata Szydło, zaś po 2017 roku prowadzi Mateusz Morawiecki.

Platforma Obywatelska

Początkowo Platforma Obywatelska była założona jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 roku nosząc nazwę Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie została zarejestrowana jako partia polityczna 5 marca 2002 roku. Skupia ona osoby o bardzo różnych poglądach, z czego głównie chrześcijańsko-demokratycznych, socjalliberalnych oraz liberalno-konserwatywnych. Przez to partia ta prezentuje bardzo szerokie centrum polityczne.

W początkowych latach rząd PO popierał głównie elektorat prawicowy oraz centrowy. Głównymi założycielami PO byli Andrzej Olechowski, Maciej Płażyński oraz Donald Tusk. W latach 2007-2015 PO stanowiło największą siłę opozycyjną w parlamencie. W latach 2004-2019 Platforma Obywatelska posiadała największą spośród wszystkich polskich partii reprezentację w Parlamencie Europejskim. Jerzy Buzek, członek PO w latach 2009-2012 był przewodniczącym PE. W 2014 roku Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Wysunięty przez Platformę Obywatelską Bronisław Komorowski sprawował urząd prezydenta Polski w latach 2010-2015.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Powstała ona 5 maja 1990 roku poprzez połączenie PSL “Odrodzenie” i wilanowskiego PSL. Skupia osoby o poglądach chadeckich, agrarnych i centrowych. Partia współtworzyła rząd koalicyjny z Sojuszem Lewicy Demokratycznej w latach 1983-1997, następnie w latach 2001-2003 z SLD i Unią pracy, a w latach 2007-2015 z Platformą Obywatelską. W 1992 oraz 1993-1995 ówczesny prezes PSL Waldemar Pawlak pełnił funkcję premiera. Partia ta należy do Europejskiej Partii Ludowej tak samo jak Platforma Obywatelska.

Konfederacja Wolność i Niepodległość

Jest to koalicja o charakterze prawicowym oraz eurosceptycznym. Zawiązana została przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Liderami tej federalnej partii są Janusz Korwin-Mikke, Robert Winnicki oraz Grzegorz Braun. Ideologia Konfederacji skupia wokół siebie eurosceptycyzm narodowy, konserwatyzm oraz nacjonalizm. Partia ta opowiada się za wolnym rynkiem, leseferyzmem oraz ordoliberalizmem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *