Nietypowe pomysły na inwestowanie

Alternatywne inwestycje również przynoszą zyski i nie powinniśmy się ich aż tak bać. Jest to dobra opcja gdy na giełdzie nie dzieje się najlepiej a oprocentowanie lokat bankowych są strasznie niskie. Pod pojęciem inwestycji alternatywnych kryje się przede wszystkim monety ze szlachetnych kruszców, dzieła sztuki, antyki, klasyczne auta czy wiele innych nietypowych przedmiotów. Listę takich inwestycji znajdziecie w tym artykule.

Inwestycje alternatywne są dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących jak i doświadczonych inwestorów. Jeśli dopiero zaczynasz, masz sporo czasu aby nauczyć się jak działa ten rynek i dzięki temu możesz stać się naprawdę bardzo bogaty. Dlaczego opłaca się inwestować alternatywnie? Dzięki temu pozwalasz sobie na dywersyfikację swojego portfela. Ceny tych przedmiotów nie są skorelowane z rynkiem giełdowym, więc jeżeli tam panuje bessa nasze przedmioty nie powinny tracić na wartości. Rzadko, ale jednak zdarzają się tak zwane “złote strzały”. Może się zdarzyć, że kupimy dany przedmiot za 100 zł a za parę lat okaże się, że jest to bezcenny okaz, który będzie warty kilkadziesiąt razy więcej. Również inwestowanie w nietypowe przedmioty z czasem może przerodzić się w nasze hobby, którym będziemy mogli pochwalić się przed naszymi znajomymi.

1.      Złote oraz srebrne monety

Aby inwestować w monety nie trzeba być jakimś wielkim znawcą. Kupując monetę bulionową czy inną kolekcjonerską z banku centralnego mamy pewność, że nie kupiliśmy podróbki. Za stosunkowo niewielką ilość kapitału możemy stworzyć ciekawą kolekcję monet. To jaki zysk będziemy z tego mieli zależy od tego jaka jest ich emisja. Im rzadsza moneta tym będzie droższa. Ważna jest również tematyka monety (np. W Polsce dużą popularnością cieszą się monety z Janem Pawłem II).

2.      Wino

Inwestując wino powinniśmy mieć na uwadze dwie kwestie. Inwestowanie w pojedyncze butelki jest kosztochłonne oraz przeznaczone dla bardziej doświadczonych inwestorów. Zwyczajny inwestor powinien skupić się na inwestowaniu w skrzynki. Nie trzeba mieć dużo pieniędzy aby kolekcję takich skrzynek zebrać. Powinniśmy unikać skrzynek wina, które warte są kilkaset euro. Raczej powinniśmy szukać takich do 10 tysięcy złotych. Jak wiadomo wino z czasem zyskuje na wartości, ale tylko pod warunkiem, że trzymamy je w odpowiednich warunkach.

3.      Klasyczne auta

Trzeba pamiętać, że zainteresowanie klasykami ciągle rośnie. Widać to przede wszystkim w Polsce gdzie co raz więcej ludzi ma swoją kolekcję ulubionych starych samochodów. Jednak podstawowym błędem początkujących inwestorów jest to, że kupują jakiekolwiek stare auto. Nie każdy stary samochodów jest dużo warty. Na wartość auta bierze się pod uwagę historię marki, egzemplarza, ile sztuk zostało wyprodukowanych i ile trzeba włożyć w auto żeby była odrestaurowane. Dlatego dla początkujących inwestorów warto skupić się na egzemplarzach już odrestaurowanych. Gdy kupimy auto, które będą wymagały pracy może okazać się, że koszty prac mogą być zbyt wysokie a czas takiej pracy może wynieść nawet kilka lat.

4.      Whisky

Możemy zauważyć, że na rynku whisky od wielu lat trwa hossa. Co roku nieprzerwanie ceny idą w górę nawet o 25%! Dane wskazują na to, że podaż nie nadąża z zaspokojeniem popytu. Producenci zapowiadają zwiększenie produkcji. Jednak widząc jak bardzo rośnie zainteresowanie tym alkoholem w Indiach czy Chinach wydaje się, że trend wzrostowy będzie nieprzerwany. Inwestować w whisky możemy w beczkach albo butelkach.

Powyższe przykłady pokazują, że alternatywne inwestowanie może być nawet mniej ryzykowne niż inwestowanie na giełdzie. Jest to bardzo ciekawy rynek, który wymaga od nas wiedzy i doświadczenia, jednak potrafi on nas wynagrodzić w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *