Najczęściej popełniane błędy przy inwestowaniu

W internecie znajdziemy mnóstwo tekstów o tym jak inwestować, jednak tych o tym jak NIE inwestować jest już znacznie mniej. Ważne jest szczególnie na początku aby zwrócić uwagę na najczęściej popełniane błędy przy inwestowaniu aby uniknąć strat.

Inwestowanie polega na tym, że angażujesz swoje własne środki pieniężne w dane przedsięwzięcie aby później w przyszłości czerpać z nich zyski. Różni się to o tyle od oszczędzania, że na inwestowaniu możemy te pieniądze również stracić. Jeśli chcemy zminimalizować straty powinniśmy uczyć się nie tylko na błędach innych inwestorów ale również i naszych.

1.      Nie inwestuj wszystkich oszczędności

Gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z inwestowaniem pamiętaj o tym, żeby nie inwestować wszystkich swoich środków. Niektóre instrumenty są ryzykowne i wystarczy jeden błąd żebyś stracił wszystko. Jeśli nie chcesz stracić środków do życia zacznij powoli. Część swojego kapitału wpłać na lokatę bankową lub zainwestuj w obligacje skarbowe. Gdy jakaś część twoich pieniędzy jest bezpieczna możesz pomyśleć o inwestowaniu w inne ryzykowne instrumenty.

2.      Nie inwestuj w jeden instrument

Pamiętaj o tym, żeby nie inwestować tylko w jeden instrument. Najbezpieczniejszą opcją jest inwestowaniu w kilku miejscach, które nie są od siebie zależne – nazywamy to dywersyfikacją. Część pieniędzy możemy wpłacić na lokatę, potem kolejną na obligacje skarbowe. Resztę możemy zainwestować w dwie różne od siebie spółki i firmy. Tym sposobem nie stracimy wszystkich swoich oszczędności gdy ceny akcji danej spółki spadną. Lokata przyniesie nam mniejsze zyski niż gra na giełdzie ale wtedy mamy przynajmniej pewność, że nic nie stracimy.

3.      Nie inwestuj na wyczucie

Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych inwestorów to inwestowanie na wyczucie. Nie wystarczy nam pobieżnie przeczytać analizy ekonomiczne, ponieważ i tak mało będziemy z tego szczerze rozumieć. Warto więc wybrać się na jakiś kurs z podstaw inwestowania lub porozmawiać z doświadczonymi już inwestorami. Możesz również podszkolić się na platformie symulacyjnej, która jest dostępna w internecie (https://gragieldowa.pl)

4.      Zaciągnięcie kredytu

Największym chyba błędem popełnianym przez inwestorów jest zaciągniecie kredytu aby inwestować. Szczególnie warto uważać na doradców inwestycyjnych, którzy oferują Ci wysoki zysk w zamian za zakup konkretnych instrumentów. Nigdy nie masz gwarancji, że inwestując w akcję będziesz miał zysk. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz oszukany.

5.      Doradca inwestycyjny

Jeśli korzystasz z usług doradcy inwestycyjnego pamiętaj o tym, żeby nie ufać mu bezgranicznie. Powinieneś kierować się swoim zdrowym rozsądkiem. Uważnie czytaj wszystkie umowy, które podpisujesz. Jeśli jakiś punkt wyda Ci się nie jasny to poproś o wyjaśnienie lub skontaktuj się z innym specjalistą.

Pamiętaj o tym, że każdy popełnia błędy. Nie popełnia ich tylko ten, co nie robi nic. Jeśli masz plan na inwestowanie to nie bój się go zrealizować i bądź gotowy na pomnożenie bądź stratę swoich pieniędzy. Bardzo przydatne są różnego rodzaju szkolenia, które pomagają nowym inwestorom. Dzięki nim będziesz bardziej uważny i pewny siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *