Jak zaprojektować oświetlenie ogrodu?

Decydując się na oświetlenie w naszym ogrodzie sprawiamy, że staje się on jeszcze piękniejszy późnymi wieczorami. Przestrzeń ta staje się także bezpieczniejsza. Oświetlenie do ogrodu warto zaprojektować już podczas budowy naszego domu. Dzięki temu będziemy mogli bez problemu poprowadzić przewody bez przekopywania istniejącego już ogrodu. Na co warto zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenie? Tego dowiecie się poniżej!

Często w ogrodzie relaksujemy się na świeżym powietrzu. Czasami spotykamy się z naszymi znajomymi czy rodziną na niedzielnych obiadach. Jednak chcąc korzystać z wszystkich zalet, jakie oferuje nam ogród, warto zdecydować się na odpowiednie oświetlenie.

Jakie części ogrodu warto oświetlić?

Przede wszystkim jasno musi być na tarasie. To właśnie w tym miejscu najczęściej odpoczywamy. Dobrze byłoby także oświetlić wejście do domu. Właśnie w tym miejscu świetnie sprawdzą się naświetlacze z czujnikami ruchu. W ten sposób światło zapali się zawsze wtedy, kiedy chcemy. Takie oświetlenie sprawdzi się także świetnie, kiedy nie będzie nas w domu wieczorem. Odstraszy to potencjalnych złodziei. Powinniśmy się również zdecydować na oświetlenie ścieżek w ogrodzie. W ten sposób wieczorne spacery będą jeszcze bardziej przyjemne.

Oświetlenie LED

Odpowiednie oprawy LED zapewniają nam wysoką wartość strumienia świetlnego. Warto więc ustawić je w strategicznych miejscach wokół domu. Oświetlenie LED nie pobiera również dużo energii, dzięki czemu nie będziemy płacić gigantycznych rachunków za prąd. Niektóre oprawy posiadają na przykład obrotową głowicę, dzięki czemu możemy skierować światło w pożądane przez nas miejsce. Oświetlenie LED posiada duży kąt wykrywania oraz duży zasięg. Możemy je także personalizować pod swoje własne preferencje, jak na przykład ustawienie zakresu czasowego przy czujnikach. Więcej informacji o projektowaniu ogrodów i Warszawie i okolicach znajdziesz na https://brzozowisko.com/projektowanie-ogrodow/

Na co jeszcze warto się zdecydować?

Wiele osób w swoich ogrodach decyduje się na oprawy najazdowe. Możemy je bez problemu wbudować w podjazd do garażu. Znajdują one także swoje miejsce w ścieżkach. Zazwyczaj są odporne na duże obciążenia. Warto więc sprawdzić przy zakupie czy charakteryzują się wysokim stopniem ochrony. Oprawy powinny być także odporne na korozje.

Punktowe reflektory ogrodowe pozwalają na oświetlenie danych elementów, które zdobią nasz ogród. Mowa tutaj na przykład o pięknych roślinach, rzeźbach czy oczku wodnym. Ten rodzaj oświetlenia powinien być łatwy w montażu.

Lampy do stawu są bardzo ciekawym rozwiązaniem, jeśli posiadamy zbiornik wodny w naszym ogrodzie. Możemy w ten sposób podświetlić nastrojowo nasze oczko wodne czy stawik. Oczywiście takie oświetlenie musi mieć pełną ochronę przed długotrwałym zanurzeniem w wodzie.

W naszych ogrodach zdarza się także, że nie mamy wszędzie dostępu do sieci energetycznej. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się lampy solarne. Nie są one zbyt mocne, jednak mogą bez problemu oświetlić dalekie punkty dekoracyjne czy chociażby ścieżki.

Podsumowując

Decydując się na konkretne oświetlenie do ogrodu powinniśmy pamiętać o tym, że taki sprzęt musi mieć zapewnioną ochronę przed kurzem, pyłami, wodą, korozją czy promieniowaniem słonecznym. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się oświetlonym ogrodem przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *