Inwestowanie w nieruchomości

Jeśli chcemy inwestować w nieruchomości mamy do dyspozycji mnóstwo opcji. Od miejsc postojowych na lotnisku do fragmentu zamku. Niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawia, że inwestorzy szukają innych sposobów na pomnożenie swojego kapitału.

Należy jednak zachować ostrożność. Nie ważne jak wysokie zyski proponują nam doradcy, trzeba pamiętać że w parze z zyskami idzie również ryzyko. Nawet jeśli rynek jest bezpieczny tak jak nieruchomości, zawsze istnieje ryzyko poniesienia straty. Trzeba pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości to nie tylko mieszkania na wynajem. Mogą to być również biura, hotele czy magazyny.

Fragment zamku

Często firmy chcą się dzielić zyskami z nieruchomości z inwestorami. Dzieje się tak z reguły w takich nieruchomościach jak hotele czy inne lokacje, które wymagają ciągłej eksploatacji. Wtedy firmy sprzedają część swojego terenu inwestorowi przy okazji wypłacając mu część wynagrodzenia. Takim sposobem można kupić fragment zamku gdzie kupując 1/3 terenu nieruchomości możemy otrzymać kilka procent przychodów z czynszu nieruchomości oraz nawet połowę zysków generowanych przez firmę. Oczywiście kwoty te mogą być dzielone pomiędzy wszystkich inwestorów. Zamki ciągle cieszą się popularnością wśród turystów, a piękne krajobrazy oraz atrakcyjne położenie może iść w parze z powiększeniem naszego kapitału.

Biuro

Jednym z nowszych rozwiązań jest inwestycja w miejsca biurowe. Nie musimy nawet kupować całego budynku czy piętra. Wystarczy, że kupimy pojedyncze miejsce pracy. Biura te zazwyczaj mają pełnić funkcję strefy coworkingowej gdzie kilka dziedzin będzie pracować na jednej powierzchni. W Polsce rozwiązanie to dopiero zyskuje na popularności jednak w USA jest to to już bardzo poważny segment. W 2020 roku szacuje się, że w USA 40% siły roboczej będzie właśnie potencjalnymi użytkownikami biur coworkingowych. Jest jednak pewien haczyk. Należy bardzo uważnie czytać umowy. Może się okazać, że deweloper, który namawiać nas będzie do inwestycji upadnie i nie będziemy mieli gwarancji zysku lub będziemy ją mieć znacznie niższą. Należy się wtedy skonsultować z prawnikiem aby zabezpieczyć się przed stratami.

Miejsce postojowe

Niskobudżetowym rozwiązaniem jest inwestycja w miejsce postojowe. Nie chodzi tutaj jednak o wykupienie pojedynczego miejsca w garażu czy pod blokiem a miejscem parkingowym na lotnisku czy pod hotelem. Jeden z większych plusów tego rozwiązania jest to, że nie musimy się martwić o zarządzanie czy rozliczanie się z najemcami, tylko z reguły czekamy co miesiąc na wpłaty. Oczywiście jak w przypadku innych inwestycji trzeba być ostrożnym. Podaż musi przekroczyć popyt, wtedy będziemy mieli największe zyski.

Akademik

Model najmu sprawdza się również w przypadku mieszkań dla studentów. Mamy jednak tutaj ryzyko dewastacji. Nie każdy inwestor będzie się czuł na siłach aby kontrolować stan mieszkania i pilnować studentów aby Ci nie przeszkadzali pobliskim sąsiadom. Jeżeli nie chcemy ciągle kontrolować nieruchomości możemy zastanowić się nad zakupem nieruchomości w akademiku, którym zarządza firma. Jest to co raz popularniejszy sposób inwestowania w Wielkiej Brytanii. Można stać się właścicielem jednego pokoju albo całego akademika. Trzeba pamiętać o tym, że wszystko zależy od lokacji i jak bardzo akademik jest obłożony.

Jest to jedynie garstka opcji dostępna przy inwestowaniu w nieruchomości. Jeśli lubimy ryzyko możemy również zainwestować w kontener niespodziankę, gdzie nie znamy zawartości aż do momentu zajrzenia w ten kontener. Rozwiązań jest cała masa i naszym zadaniem jest wybór tego co nas interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *