Czy zakupy przed zarejestrowaniem firmy są kosztami?

Do takich zakupów zaliczyć możemy umowę o najem biura, oprogramowanie, nowy laptop czy jakieś inne materiały. Są to zakupy firmowe i nawet jeśli przedsiębiorca zrobił je przed rejestracją swojej firmy to nadal może je rozliczyć w kosztach działalności. Dzięki temu oszczędza na PIT. Inaczej jest jednak z VAT.

Koszt, który jest poniesiony na rzecz działalności gospodarczej jest kosztem podatkowym. Księgowy może odliczyć ten koszt od uzyskanych przez przedsiębiorce przychodów. Obciążenie kosztami podatkowymi pozwala przedsiębiorcy obniżyć wartość podatku dochodowego wpłacanego na konto fiskusa i przeznaczyć więcej środków na rozwój firmy. Zdarza się więc często, że musimy pokryć koszty jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Nie ważne czy zakupy zostały zrobione przed czy po otwarciu biznesu, musza one spełniać warunki określone w ustawie podatku dochodowego od osób fizycznych. Można więc zaliczyć do kosztów firmowych wydatki udokumentowane, dzięki którym firma będzie działać. Możesz się w tym temacie również doradzić na https://podatki-katowice.pl/uslugi/spolki-prawa-handlowego

Jakie wydatki przed rejestracją przedsiębiorstwa będą kosztem podatkowym?

Poniżej znajdziecie ogólne wydatki, które możecie uwzględnić przed datą rozpoczęcia działalności i będą one mogły trafić do kosztów działalności.

  1. Koszty remontu lokalu
  2. Koszty najmu lokalu
  3. Koszty opłat skarbowych
  4. Koszty rachunku bankowego
  5. Zakup wyposażenia, sprzętu czy oprogramowania
  6. Zakup materiałów do sprzedaży
  7. Koszty materiałów reklamowych

Jeżeli wydatki przekraczają kilka tysięcy złotych to powinieneś zapoznać się z zasadami amortyzacji.

Do wydatków, które nie zaliczają się do kosztów firmowych zaliczyć możemy na przykład koszt pracy własnej przedsiębiorcy, małżonka czy koszty reprezentacji.

Rozliczenie kosztów

Księgowy może ująć koszty podatkowe w rozliczeniu, ale przedsiębiorca musi dopilnować aby faktycznie te wydatki miały odzwierciedlenie w działaniu przedsiębiorstwa. Te zakupy muszą więc być uzasadnione gospodarczo punktu widzenia branży firmy. Przedsiębiorca musi również zadbać o odpowiednią dokumentację, która potwierdza zakup. Może to być faktura lub rachunek na firmę lub imię i nazwisko. Jednak przy nie istniejącej jeszcze firmie, nazwa jej nie jest wymagana.

VAT dopiero po rejestracji

Nadal możesz odliczać VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją, jednak tylko wtedy gdy będą one wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej opodatkowanej działalności. Samego rozliczenia dokonywać mogą tylko i wyłącznie podmioty, które złożyły wniosek rejestracyjny VAT-R i zostały zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Podatek VAT odlicza się w okresie ich otrzymania lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. VAT z faktury na przyszłego właściciela firmy odlicza się w ramach deklaracji VAT po założeniu działalności. Brakiem numeru NIP nie musimy się przejmować, ponieważ nie jest wymagany. Pamiętajmy jednak, że odliczenie to nie jest możliwe, gdy faktura została wydana na inną osobę.

Podsumowując

Jeżeli chcesz zrobić zakupy firmowe przed zarejestrowaniem swojej działalności powinieneś mieć na uwadze parę kwestii. Pierwszą z nich jest to co kupujesz. Zwróć uwagę na to, czy to co masz zamiar nabyć jest na liście rzeczy, które zaliczają się do kosztów firmowych przed rozpoczęciem działalności. Następnie wydatki te powinny mieć faktyczne odzwierciedlenie w prowadzeniu działalności. Oczywiste jest to, że tłumacz nie może kupić sobie na swoją firmę profesjonalnego aparatu fotograficznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *