Czy warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Jeżeli mamy zamiar wyjechać gdzieś na wakacje warto zastanowić się nad ubezpieczeniem turystycznym. Odholowanie zepsutego auta, zastępczy samochód, pomoc tłumacza czy prawnika to tylko kilka usług, które mogą nam uratować życie za granicą. Już od kilku złotych miesięcznie możemy zabezpieczyć swój pobyt podczas urlopu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa jednak kosztów transportu medycznego do Polski oraz nie zapłaci za akcję poszukiwawczą. W tym artykule wyjaśnimy więc dlaczego warto posiadać polisę ubezpieczeniową.

Bezpłatna pomoc medyczna

Większość turystów wykupuje polisę turystyczną tylko w przypadku gdy udają się na ekstremalne wyprawy. Jest to oczywiście zrozumiałe bo w takich przypadkach szansa na wypadek, chorobę czy kontuzję jest o wiele większa niż podczas zwykłych wakacji. Jednak również podczas wyjazdu np. Na greckie wyspy powinniśmy mieć z tyłu głowy to, że coś może się nam stać. Jeżeli będziemy potrzebowali transport medyczny do Polski możemy zapłacić nawet kilkaset tysięcy złotych! Ubezpieczenie turystyczne może być dla nas zbawieniem. Podczas wyjazdu za granicę może się zdarzyć, że potrzebować będziemy wycięcia wyrostka. Wtedy bez żadnej polisy pojawiają się problemy. Pobyt w prywatnym szpitalu, wynajęcie tłumacza, kupienie leków może się wiązać z ogromnymi stratami. Może się zdarzyć również, że potrzebować będziemy jeszcze dodatkowego tygodniowego urlopu, żeby po wypadku wrócić do siebie – to również wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Wypadek w górach

W Polsce przyzwyczajeni jesteśmy, że podczas jakiegokolwiek wypadku w górach wyspecjalizowana ekipa GOPR nas odnajdzie i sprowadzi na dół. Jest to zupełnie bezpłatne nawet z wykorzystaniem wyspecjalizowanego sprzętu oraz helikoptera. Jednak inaczej jest za granicą. Nawet z wykupionym ubezpieczeniem w NFZ oraz z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego możemy ponieść duże koszty. Za wylot ratowniczego helikoptera w góry to mniej więcej 5000zł za jedną godzinę pracy. Dlatego warto zastanowić się nad wykupieniem polisy turystycznej podczas wyjazdu w góry.

Ubezpieczenie Assistance

Warto pamiętać, że w większości polis turystycznych mamy dostępne ubezpieczenie assistance. Może ona stanowić pomoc w zakresie technicznym, informacyjnym ale i również medycznym w kryzysowych sytuacjach. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, jaki zakres obejmuje nasze ubezpieczenie. Najbardziej budżetowa wersja będzie zawierać tylko przyjechanie po zepsute auto i odholowanie go do najbliższego mechanika. Bogatsza wersja zapewni nam auto zastępcze na czas naprawy, kierowcę, który odwiezie naszą rodzinę we wskazane miejsce, pomoc tłumacza oraz prawnika.

Transport medyczny do Polski

Podczas wypadku za granicą może się zdarzyć, że nie będziemy mogli wrócić “normalnie” linią lotniczą. Czasem będziemy potrzebować dwóch miejsc przez złamaną nogę, czy będziemy musieli wracać do kraju w pozycji leżącej co znowu może podnieść koszty. Zdarzają się również sytuacje gdzie potrzebować będziemy transportu karetką z wyspecjalizowaną asystą medyczną. Powrót z krajów Europy kosztować nas będzie około 5000 złotych a z asystą medyczną cena ta może wzrosnąć do nawet 8000 złotych. Przelot z Austrii wynieść może 20000 złotych a z Egiptu nawet dwa razy tyle. Kwoty mogą być olbrzymie, a możemy zapewnić ich pokrycie za nawet 7 zł dziennej składki.

Powyższe przykłady wskazują na to, że nie ważne gdzie tak naprawdę się wybieramy na urlop zawsze coś może nam się przydarzyć. Zawsze dobrze jest się dodatkowo ubezpieczyć aby wszystkie nieprzyjemnie niespodzianki nas ominęły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *